ללמוד אנגלית מרחוק: כך תעשו את זה נכון

ללמוד אנגלית מרחוק: כך תעשו את זה נכון

האתגר של הלימודים מרחוק הוא לספק ללומד חווית לימוד אפקטיבית שתשאיר אותו מרוכז ליד המחשב. מנכ"ל מלינגו, החברה המפתחת את מורפיקסקול מבית מורפיקס, מספק רשימה של דגשים שיסייעו ללומדי הלמידה המקוונת להצליח.

מייד אחרי פסח תש"פ חזרו תלמידי ישראל למערך הלמידה מרחוק. מאז הופסקו הלימודים בבתי הספר נשמעו קולות רבים אודות האפקטיביות של הלימודים המקוונים והיכולת של תלמידים לשבת מול מחשב לאורך זמן ולבצע משימות שישפרו את הידע שלהם במקצועות הלימוד. האתגר בלימודי אנגלית הוא גדול אף יותר משום שחלק ניכר מהתוכן הוא באנגלית, שפה שעבור תלמידים רבים יוצרת אתגר בקריאה והבנה.

"ללמידה מרחוק יש לא מעט מורכבויות", אומר אמיר שלום, מנכ"ל חברת מלינגו, מפעילת המילון האנגלי-עברי "מורפיקס". "חלק גדול מהתלמידים לא ממש אוהבים ללמוד ולעיתים מאבדים ריכוז בקלות ולכן השיעור המקוון חייב להיות אינטואיטיבי וידידותי לתלמיד. בנוסף, חשוב להשתמש בתמריצים על הצלחות ומתן חיזוקים במקומות שקשה יותר ולאפשר לתלמידים זמן לחשיבה ושאילת שאלות, כך שגם התלמידים הפחות מהירים יוכלו להביע את עצמם".

לדברי שלום, "אם התלמידים יעשו את זה נכון הלמידה המקוונת תוכל להיות חווייתית, יעילה ואפקטיבית, לא רק להשגת ציונים בבית הספר, אלא גם עבור שיפור מיומנויות הלמידה העצמית של התלמיד".

חשוב לזכור שאתגר הלמידה מרחוק כולל גם את צוותי ההוראה. עליהם לוודא כי התלמידים יכולים לפנות אליהם תמיד לבקשת עזרה. "ייתכן שתלמידים לא יעשו זאת בשיחת זום עם כל הכיתה ולכן חשוב לדאוג לאפשר להם להתכתב עם המורה או לשוחח בטלפון לקבלת עזרה", אומר שלום.

אז איך נכון ללמוד וללמד מרחוק?

קבלו כמה טיפים מועילים ללמידה מרחוק:

1. ממשק ידידותי: הטיפ הזה מכוון למפתחי הלומדות וכותבי תכני ההוראה. השתמשו בממשק משתמש ידידותי ונוח, הקפידו לערוך וובינרים לצוותי ההוראה והתלמידים, השתמשו בסרטוני הדרכה כדי לאפשר לתלמידים להכיר את האפשרויות השונות של הלומדה. אמצו חיבור של התלמידים עם הזדהות משרד החינוך כדי להקל על ההתחברות למערכת ושמירת הפרטיות של התלמידים.

2. תמריצים: חשוב להשתמש בתמריצים ומתן חיזוקים במיוחד בלימוד של חומר קשה. כמו כן, חשוב לאפשר לתלמידים זמן רב יותר לחשיבה ולמענה על שאלות, כך שגם תלמידים פחות מהירים יוכלו להביע את עצמם. יש לומדות בהן זוכה הלומד למחיאות כפיים, למטבעות ולקריאות חיזוק על ביצוע משימה קשה.

3. שיתופיות: חשוב לאפשר כמה שיותר שיתופיות בין התלמידים למורים. למשל לאפשר לכל תלמיד ליצור חידון או משחק אישי ולשתף אותו עם הכיתה והחברים. על מנת לעודד תלמידים ליצור תכנים בעצמם אפשר להציע נקודות בונוס לתלמידים שישתפו חידונים שיצרו ושיתפו עם חברים.

4. יצירה: העובדה שהתלמידים לומדים מהבית מאפשרת מרחב של יצירה ולמידה חושית. מומלץ מאוד לנצל זאת ולבקש מהתלמידים להמחיש את החומר הלימודי. המחשה של החומר יכולה להיות באמצעות הצגה שתצולם בווידאו או באמצעות יצירה אומנותית שתצולם ותישלח לכל הכיתה. מכל התוצרים של התלמידים ניתן ליצור תערוכה וירטואלית שתוצג באתר בית הספר.

5. תוכנית עבודה: חשוב שהתלמידים ירגישו תחושת התקדמות, לכן מומלץ להכין סילבוס או תוכנית עבודה שישותפו עם התלמידים וללמד על פי תוכנית זו. בסוף כל נושא התלמידים יוכלו לסמן V על הנושא או תת-הנושא שנלמד, מה שיתרום לתחושת ההתקדמות. לתוכנית כזו יש חשיבות גם מצד סידור וארגון החומר אצל התלמידים, מה שעוזר גם בהבנת החומר. בהתאם לתוכנית זו ניתן לקבוע מועדים למבחנים והערכות כך שהתלמידים יוכלו להגיע אליהם מוכנים ולא להילחץ.

6. זמן: חשוב לאפשר לתלמידים מספיק זמן לביצוע מטלות. יש להתחשב בכך שתלמידים רבים עשויים להיתקל בקשיים בהבנת אמצעי הטכנולוגיה של הלמידה מרחוק וזה עשוי להוסיף לזמן שנדרש להם ללמידה. כמו כן, הנגישות של תלמידים לטכנולוגיה אינה זהה עבור כל התלמידים: ישנם תלמידים שצריכים לחלוק מחשב אחד עם עוד מספר אחים שגם כן משתמשים בו ללמיד מרחוק, וגם זה יכול להיות גורם מעכב בהגשת מטלות.

7. חברתיות: כדאי לשמור על למידה חברתית ולנצל את העובדה שהתלמידים בבית ומתגעגעים לחברים שלהם. זו הזדמנות טובה לבקש מהתלמידים לעבוד יחד על משימות. אפשר גם ליזום חיבורים שבדרך כלל לא מתרחשים באופן טבעי בכיתה ולבקש דווקא משני תלמידים שאינם חברים לעבוד יחד ובכך לסייע בגיבוש הכיתתי.

8. הורים: ההורים הם חלק אינטגרלי מתהליך הלמידה. ללא שיתוף הפעולה של ההורים יהיה קשה לתלמידים להתמיד בלמידה. אנו ממליצים לשתף את ההורים בלמידה ולהיעזר בידע שלהם. אין הכוונה לייצר להורים שיעורי בית, אבל בהחלט יהיה זה מבורך אם ההורים ינדבו את זמנם וירצו לכיתה על נושאים שהם בקיאים בהם ויכולים לפתוח עולמות לתלמידים.

9. קצב אישי ומשוב: מומלץ לאפשר לתלמידים מתקדמים להעמיק בלמידה ולהתנסות בבית בלימוד ברמה גבוהה, יותר ללא קשר למה שנלמד בכיתה. בכיתה ההטרוגניות יכולה להיות אתגר למורה, אולם בלמידה מרחוק קל יותר להציע לתלמידים שונים תכנים שונים ולהפנות אותם להתנסות בתרגולים שונים בלומדות שונות.

לסיכום, למידה מקוונת יכולה להועיל מאוד בלמידה בכלל ובלימוד שפה בפרט. חשוב לשלב אותה במסגרת תוכנית הלימודים וליישם את הטיפים החשובים. היכנסו למורפיקסקול והשתמשו בחידונים השונים ברמות השונות להוראת אנגלית מרחוק גם בבית ספרכם: www.morfix.co.il

מעוניינים במורפיקסקול לביה"ס, למכללה או לארגון ?

שתף עם חברים

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

אולי יעניין אותך גם...

מאמרים
morfixblog

מה חדש במורפיקסקול? עדכון מאי 2022

בחודשים האחרונים הוספנו למורפיקסקול מגוון תרגולים חדשים שהגדילו משמעותית את כמות חומר הלימוד באנגלית באתר שלנו. נציג אותם בסקירה זו ונשאיר לכם טעם של עוד לקראת מה שיגיע בעתיד הקרוב.

קרא עוד »
מאמרים
morfixblog

לומדים אנגלית דרך תחומי העניין שלכם

במורפיקסקול באזור 'אוצר מילים – לפי נושאים' תוכלו להעשיר את אוצר המילים שלכם בעזרת הנושאים שמעניינים אתכם, נושאים שעולים בסדר היום הארצי והעולמי ותחומי עניין שאולי אתם סקרנים לגביהם ,כגון: כדורגל, ספורט אולימפי, סדרות טלוויזיה, תחומי לימוד לסטודנטים כמו ספרות ואומנות, ועוד.

קרא עוד »
מאמרים
morfixblog

מעשירים את אוצר המילים באנגלית עם מורפיקסקול

אחת המיומנויות החשובות בלימוד אנגלית היא הבנת הנקרא. במורפיקסקול אנו מציעים אזור המוקדש ללימוד אוצר מילים באנגלית לכל מטרה. הלמידה מעמיקה ומותאמת לפי רמת האנגלית וכולל מגוון רחב ומתחדש של קטעי קריאה (אנסינים), ושאלות רב-ברירה הנלוות לכל טקסט.

קרא עוד »
מאמרים
morfixblog

מפחדים מאנסינים? בואו לראות איך עושים את זה במורפיקסקול

אחת המיומנויות החשובות בלימוד אנגלית היא הבנת הנקרא. במורפיקסקול אנו מציעים אזור המוקדש ללמידה מעמיקה ומותאמת לפי רמת האנגלית וכולל מגוון רחב ומתחדש של קטעי קריאה (אנסינים), ושאלות רב-ברירה הנלוות לכל טקסט.

קרא עוד »
מאמרים
morfixblog

תרגול דיבור אנגלית והגייה עם מורפיקסקול!

מורפיקסקול מציע מגוון אפשרויות לימוד אנגלית בהתאם למורכבות של השפה האנגלית. אנו מכירים בעובדה שלא תמיד שינון ותרגול על הנייר משתווים לשימוש ריאלי יומיומי בשפה האנגלית, או לדיבור אנגלית באופן קבוע. לכן דאגנו לפתח תרגול שכולו סובב סביב דיבור והגייה נכונה של מילים ומשפטים שאולי אתם יודעים לשנן או לקרוא, אך לא בדיוק בטוחים איך לבטא.

קרא עוד »
מאמרים
morfixblog

לומדים אנגלית בכיף וביעילות במורפיקסקול!

רוצים לשפר את האנגלית שלכם? מורפיקס מובילה את מהפכת ייעול למידת האנגלית בכל הרמות בעזרת אתר מורפיקסקול – כלי הלמידה שמציע מגוון משחקים ללימוד אנגלית המתאימים את עצמם לכל אחד ואחת בזמן אמת.

קרא עוד »
מאמרים
morfixblog

יצירת רשימות מילים אישיות במורפיקסקול

מורפיקסקול מציע מגוון דרכים להעשרת אוצר המילים באנגלית: אפשר לא רק לשחק ברשימות מוכנות מראש לפי רמות ונושאים, לחזור על המילים שתרגמתם ולשמור מילים, אלא גם ליצור רשימות אישיות, לפי כל נושא שתבחרו ולשתף עם חברים.

קרא עוד »
מאמרים
morfixblog

איך להגיע מוכנים לבגרות באנגלית?

ניגשים לפסיכומטרי או למבחן אמי"ר?
לפרק האנגלית במבחן הפסיכומטרי יש חשיבות רבה משתי סיבות: הוא משפיע על הציון הסופי שלכם בפסיכומטרי, והוא גם יקבע לאיזו רמת אנגלית תשוּיְכו באוניברסיטה. ככל שתקבלו ציון גבוה יותר בפרק האנגלית בפסיכומטרי, כך תזדקקו לפחות קורסי השלמה באנגלית במהלך התואר.

קרא עוד »
מאמרים
morfixblog

איך להגיע מוכנים לפרק האנגלית בפסיכומטרי ולמבחן אמי"ר?

ניגשים לפסיכומטרי או למבחן אמי"ר?
לפרק האנגלית במבחן הפסיכומטרי יש חשיבות רבה משתי סיבות: הוא משפיע על הציון הסופי שלכם בפסיכומטרי, והוא גם יקבע לאיזו רמת אנגלית תשוּיְכו באוניברסיטה. ככל שתקבלו ציון גבוה יותר בפרק האנגלית בפסיכומטרי, כך תזדקקו לפחות קורסי השלמה באנגלית במהלך התואר.

קרא עוד »