נכשלת בבגרות באנגלית? אתה לא לבד.

נכשלת בבגרות באנגלית? אתה לא לבד.

אילו אסוציאציות מעלות לכם המילים 'שיעור אנגלית' או 'הבגרות באנגלית'? לא מעט ישראלים יאמרו כי צמדי המילים הללו מעוררים אצלם תחושת חוסר ביטחון: הבושה לדבר מול כל הכיתה, הפחד לעשות טעויות ולגמגם ותחושת חוסר האונים מול האתגר הגדול שבלימוד שפה זרה. הרבה מאוד תלמידים מתוסכלים סוחבים איתם את הפחד גם לחיים הבוגרים שלהם, ומרגישים שהם תקועים משום שלא התגברו על הפחד מאנגלית.

יש כאלה המאשימים את המורה שלהם שלא לימד/ה טוב, יש מי שייקחו את האחריות על עצמם ויודו שלא קראו מספיק ספרים או הקדישו מספיק זמן לשינון מילים, כללים וכדומה. ויש את אלו שפשוט יאמרו בייאוש: "אין לי את זה. אני פשוט לא מצליח לקלוט האנגלית הזאת".

אז מהי הסיבה האמתית לכשלון בבגרות באנגלית? ואיך אפשר לנסות לעזור לבני הנוער להצליח באנגלית ולעבור את הבגרות בהצלחה?

  1. הבדלים משמעותיים בין שפת האם לבין השפה הנלמדת. ההבדלים בין עברית לאנגלית הם משמעותיים והם אחת הסיבות לקושי שחווים דוברי עברית המנסים ללמוד אנגלית. ניתן למנות הבדלים רבים בין עברית לאנגלית: מבנים תחביריים, מורפולוגיה, זמני הפועל, פונולוגיה ועוד. חשוב להיות מודעים להבדלים בין עברית לאנגלית משתי סיבות: האחת, היא פשוט כדי להירגע ולגשת ללמידה עם סבלנות ואורך רוח, ולהבין שמדובר בתהליך של הסתגלות לשינוי. וכמו כל שינוי, גם השינוי הקוגניטיבי שהמוח צריך לעבור בהסתגלותו לאנגלית ייקח זמן. והשנייה, כדי שלא ננסה להחיל את כללי העברית על האנגלית ונצא מבולבלים עוד יותר.
  2. תהליך למידה המתמקד בתפל ולא בעיקר. ניתן לדמות לימוד שפה לבניית בית: המילים של השפה הן הלבנים המרכיבות את הבניין וכללי הדקדוק הם המלט המדביק בין הלבנים. הרבה תלמידים משקיעים שעות בלימוד כללים דקדוקיים, ובניסיון להבין בדיוק איזו סיומת להוסיף בכל פעם שמטים שם עצם מיחיד לרבים או איך להטות פעלים בכל אחד מהזמנים המורכבים באנגלית וכולי. אמנם אלה כללים שחשוב לדעת, אבל בראש ובראשונה הרבה יותר חשוב להכיר מילים, והרבה מילים. כשם שאין צורך להשקיע בהכנת המלט אם אין מספיק לבנים להניח אחת על השנייה, כך אין צורך להשקיע שעות רבות בלימוד כללי דקדוק אם אוצר המילים שלנו דל. השקיעו בשינון מילים ובבניית אוצר מילים עשיר בכל מיני תחומים וכבר תרגישו יותר ביטחון בשפה.
  3. חשיפה בלתי מספקת לאנגלית. חשיפה יומיומית לאנגלית היא השיטה הטובה ביותר ללמוד אנגלית. לימוד שפה זרה באופן מלאכותי באמצעות תרגול ושינון הוא טוב, אבל הרבה יותר יעילה רכישת שפה באופן טבעי. כשם שרכשנו את שפת האם שלנו מתוך שעות של חשיפה לשפה, כך יהיה לנו הרבה יותר קל לקלוט שפה נוספת באמצעות חשיפה רבת-שעות לאנגלית. היום יש לנו את האפשרות לחשוף את עצמנו לאנגלית במגוון דרכים, ומי שישכיל לנצל אותן ירגיש איך השפה נקלטת אצלו בצורה טבעית יותר. הקדישו זמן לקריאת ספרים, צפו בסרטים וסדרות באנגלית ללא כתוביות, האזינו להרצאות TED בנושאים שמעניינים אתכם ונצלו כל הזדמנות להימצא בסביבה דוברת אנגלית.

ולסיום, קחו נשימה עמוקה לפני שאתם מנסים ללמוד או לדבר אנגלית והרשו לעצמכם לטעות ולהתבלבל וכמובן לשאול, כי לא הביישן למד.

מעוניינים במורפיקסקול לביה"ס, למכללה או לארגון ?

שתף עם חברים

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

אולי יעניין אותך גם...

מאמרים
morfixblog

מה חדש במורפיקסקול? עדכון מאי 2022

בחודשים האחרונים הוספנו למורפיקסקול מגוון תרגולים חדשים שהגדילו משמעותית את כמות חומר הלימוד באנגלית באתר שלנו. נציג אותם בסקירה זו ונשאיר לכם טעם של עוד לקראת מה שיגיע בעתיד הקרוב.

קרא עוד »
מאמרים
morfixblog

לומדים אנגלית דרך תחומי העניין שלכם

במורפיקסקול באזור 'אוצר מילים – לפי נושאים' תוכלו להעשיר את אוצר המילים שלכם בעזרת הנושאים שמעניינים אתכם, נושאים שעולים בסדר היום הארצי והעולמי ותחומי עניין שאולי אתם סקרנים לגביהם ,כגון: כדורגל, ספורט אולימפי, סדרות טלוויזיה, תחומי לימוד לסטודנטים כמו ספרות ואומנות, ועוד.

קרא עוד »
מאמרים
morfixblog

מעשירים את אוצר המילים באנגלית עם מורפיקסקול

אחת המיומנויות החשובות בלימוד אנגלית היא הבנת הנקרא. במורפיקסקול אנו מציעים אזור המוקדש ללימוד אוצר מילים באנגלית לכל מטרה. הלמידה מעמיקה ומותאמת לפי רמת האנגלית וכולל מגוון רחב ומתחדש של קטעי קריאה (אנסינים), ושאלות רב-ברירה הנלוות לכל טקסט.

קרא עוד »
מאמרים
morfixblog

מפחדים מאנסינים? בואו לראות איך עושים את זה במורפיקסקול

אחת המיומנויות החשובות בלימוד אנגלית היא הבנת הנקרא. במורפיקסקול אנו מציעים אזור המוקדש ללמידה מעמיקה ומותאמת לפי רמת האנגלית וכולל מגוון רחב ומתחדש של קטעי קריאה (אנסינים), ושאלות רב-ברירה הנלוות לכל טקסט.

קרא עוד »
מאמרים
morfixblog

תרגול דיבור אנגלית והגייה עם מורפיקסקול!

מורפיקסקול מציע מגוון אפשרויות לימוד אנגלית בהתאם למורכבות של השפה האנגלית. אנו מכירים בעובדה שלא תמיד שינון ותרגול על הנייר משתווים לשימוש ריאלי יומיומי בשפה האנגלית, או לדיבור אנגלית באופן קבוע. לכן דאגנו לפתח תרגול שכולו סובב סביב דיבור והגייה נכונה של מילים ומשפטים שאולי אתם יודעים לשנן או לקרוא, אך לא בדיוק בטוחים איך לבטא.

קרא עוד »
מאמרים
morfixblog

לומדים אנגלית בכיף וביעילות במורפיקסקול!

רוצים לשפר את האנגלית שלכם? מורפיקס מובילה את מהפכת ייעול למידת האנגלית בכל הרמות בעזרת אתר מורפיקסקול – כלי הלמידה שמציע מגוון משחקים ללימוד אנגלית המתאימים את עצמם לכל אחד ואחת בזמן אמת.

קרא עוד »
מאמרים
morfixblog

יצירת רשימות מילים אישיות במורפיקסקול

מורפיקסקול מציע מגוון דרכים להעשרת אוצר המילים באנגלית: אפשר לא רק לשחק ברשימות מוכנות מראש לפי רמות ונושאים, לחזור על המילים שתרגמתם ולשמור מילים, אלא גם ליצור רשימות אישיות, לפי כל נושא שתבחרו ולשתף עם חברים.

קרא עוד »
מאמרים
morfixblog

איך להגיע מוכנים לבגרות באנגלית?

ניגשים לפסיכומטרי או למבחן אמי"ר?
לפרק האנגלית במבחן הפסיכומטרי יש חשיבות רבה משתי סיבות: הוא משפיע על הציון הסופי שלכם בפסיכומטרי, והוא גם יקבע לאיזו רמת אנגלית תשוּיְכו באוניברסיטה. ככל שתקבלו ציון גבוה יותר בפרק האנגלית בפסיכומטרי, כך תזדקקו לפחות קורסי השלמה באנגלית במהלך התואר.

קרא עוד »
מאמרים
morfixblog

איך להגיע מוכנים לפרק האנגלית בפסיכומטרי ולמבחן אמי"ר?

ניגשים לפסיכומטרי או למבחן אמי"ר?
לפרק האנגלית במבחן הפסיכומטרי יש חשיבות רבה משתי סיבות: הוא משפיע על הציון הסופי שלכם בפסיכומטרי, והוא גם יקבע לאיזו רמת אנגלית תשוּיְכו באוניברסיטה. ככל שתקבלו ציון גבוה יותר בפרק האנגלית בפסיכומטרי, כך תזדקקו לפחות קורסי השלמה באנגלית במהלך התואר.

קרא עוד »