איך להגיע מוכנים לבגרות באנגלית?

איך להגיע מוכנים לבגרות באנגלית?

לאחרונה נערכו שינויים בבגרות באנגלית, וכעת חלק משמעותי יותר מהציון שלכם יהיה מורכב מנקודות שתצברו בקטעי הבנת הנקרא. קטעי הבנת הנקרא, או בשמם הנפוץ יותר 'אנסינים', הם קטעי קריאה באנגלית שאחריהם יש שאלות שמטרתן להוכיח שהבנתם את הטקסט שקראתם.

תלמידים רבים נלחצים מאנסינים באנגלית, ולפעמים אף מרגישים שאין להם שליטה על הציון הסופי שלהם באנגלית, משום שאין להם דרך להתכונן לבחינה אם הטקסט שיופיע בבחינה אינו ידוע מראש. הלחץ והחשש מובנים, אך אם נשנה את הפרספקטיבה שלנו על הבגרות באנגלית, נגלה שדווקא מה שמלחיץ אותנו הוא מה שיכול להרגיע אותנו ולעזור לנו להגיע רגועים לבחינה.

גם באתר מורפיקסקול תוכלו להתכונן לקראת קטעי ה-unseen בבחינה באנגלית

לאנסינים יש כמה יתרונות. ראשית, אין צורך לשנן חומר לפני הבחינה, ואין צורך לזכור כמעט שום דבר בעל פה. מובן  שצריך להכיר מילים באנגלית וללמוד כמה שיותר פירושי מילים באנגלית, אך אין צורך לזכור בעל פה מושגים, שמות ותאריכים כמו בבגרויות אחרות. מכיוון שאין צורך לשנן חומר לפני הבחינה, תוכלו לגשת לבחינות באנגלית שוב ושוב בלי לבזבז זמן על הכנה לקראת הבגרות ולשפר את הציון שלכם באותו השאלון.

יתרון נוסף שיש לאנסינים הוא שיש טכניקות שונות לפתירת השאלות שאחריהם. אחרי שתלמדו את הטכניקות הללו ותתרגלו עוד ועוד אנסינים, תגלו שאתם מצליחים לענות בהצלחה על השאלות גם בלי שהבנתם כל מילה בטקסט. הטכניקה החשובה ביותר היא ההבדלה בין עיקר לטפל. כשאתם קוראים את קטע הקריאה, חשוב שתלמדו לזהות אילו משפטים הם חשובים (משפטי מפתח) שמסכמים את הרעיון המרכזי של הפסקה, ואילו משפטים הם הרחבה או פירוט של הרעיון המרכזי, שאותם פחות חשוב להבין, משום שבדרך כלל השאלות מתמקדות ברעיון המרכזי בכל פסקה.

טכניקת 'הבדלה בין עיקר לטפל' תקצר לכם את הזמן שתשקיעו בהבנת קטע הקריאה, משום שלא תבזבזו זמן על תרגום מילים שאינן חשובות. בזמן שיישאר לכם תוכלו להתמקד במה שחשוב באמת והוא הבנת השאלות. חשוב להבין במה כל שאלה מתמקדת כדי לדעת איך לענות עליה בלי להחסיר מידע או להוסיף מידע מיותר (שגם יכול להוריד לכם נקודות).

 לפתירת שאלות אנסין יש טכניקות נוספות, אך קצרה היריעה מלהרחיב עליהן במאמר זה. אולם, חשוב להדגיש שכדי להצליח באנסינים באנגלית אין צורך בכישורים מיוחדים, כל שעליכם לעשות הוא לתרגל עוד ועוד אנסינים. ברשת ישנם מבחני בגרות משנים קודמות שניתן להוריד, לפתור ואחר כך גם להשוות לתשובות המפורסמות ברשת. התמקדו בעיקר בקריאת מבחני בגרות קודמים משום שהנושאים שעליהם נכתבים שאלוני בגרות נוטים לחזור על עצמם. שאלוני בגרות רבים עוסקים בתזונה, ספורט, איכות הסביבה, סוציולוגיה וכדומה. לא סביר שתתקלו בשאלון בגרות העוסק במדע בדיוני, אסטרונומיה או חינוך ילדים.
אם תתרגלו מספיק שאלוני בגרות סביר להניח שתיתקלו באוצר המילים הרלוונטי לבחינת הבגרות שתיגשו אליה. גם כאן חשוב להבדיל בין מילים שיש סבירות רבה שיחזרו על עצמן בטקסטים נוספים לבין מילים הספציפיות לטקסט מסוים. למשל: אם קראתם כעת טקסט העוסק במחזור בקבוקים לשמירה על איכות הסביבה, ונתקלתם במילה recycle, סביר להניח שמילה זו תחזור על עצמה בטקסט נוסף שיעסוק באיכות הסביבה. אולם, אם נתקלתם שם במילה corks (פקקי שעם של בקבוקים), אז אפשר להניח שהמילה הזו ספציפית לטקסט העוסק במחזור בקבוקים, ולא במחזור ואיכות הסביבה באופן כללי, ולכן עדיף להניח למילה זו ולהשקיע את האנרגיות שלכם בלמידת מילים משמעותיות יותר להצלחתכם בבגרות.

באתר מורפיקסקול תוכלו למצוא חידוני הבנת הנקרא. החידונים הללו עוסקים בנושאים נפוצים הרלוונטיים למתכוננים לבגרויות ולנבחנים במבחני האנגלית באוניברסיטה. לצד הטקסטים מופיעות כל השאלות, כך שתוכלו לעבור בין השאלות לבין הטקסט בקלות, ולקבל ציון על כל חידון. כמו כן, תוכלו לעבור על השאלות ולראות היכן צדקתם והיכן טעיתם.

כדי להקל עליכם את הקריאה, הוספנו מחסן מילים המלווה את קריאת הטקסט, המאפשר לכם לראות את פירושיהן של מילים קשות מתוך הטקסט. בנוסף למחסן המילים, לכל קטע קריאה ישנה רשימת מילים הכוללת מילים מתוך הטקסט שאותן ניתן לתרגל לפני או אחרי שקראתם את הטקסט כדי להקל עליכם את שינון המילים ואת הרחבת אוצר המילים שלכם לקראת הבחינה.

זכרו: practice makes perfect

כל שעליכם לעשות הוא להגיע רגועים לבחינה ולהיות בטוחים שיש לכם את הכלים לענות על השאלות גם בלי להבין כל מילה בטקסט. אם נתקלתם במילה שאינם מכירים, אל תתנו לקולות המלחיצים לחלחל לתודעה שלכם, הרחיקו כל מחשבה מלחיצה והתמקדו בשאלה: האם מילה זו משמעותית להבנת הרעיון המרכזי בפסקה ולמענה על שאלות (עיקר) או שהיא חלק ממשפט חסר חשיבות להבנת הקטע (טפל).

היכנסו למורפיקסקול והתחילו לתרגל!

מעוניינים במורפיקסקול לביה"ס, למכללה או לארגון ?

שתף עם חברים

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם...

מאמרים
morfixblog

לומדים אנגלית דרך תחומי העניין שלכם

במורפיקסקול באזור 'אוצר מילים – לפי נושאים' תוכלו להעשיר את אוצר המילים שלכם בעזרת הנושאים שמעניינים אתכם, נושאים שעולים בסדר היום הארצי והעולמי ותחומי עניין שאולי אתם סקרנים לגביהם ,כגון: כדורגל, ספורט אולימפי, סדרות טלוויזיה, תחומי לימוד לסטודנטים כמו ספרות ואומנות, ועוד.

קרא עוד »
מאמרים
morfixblog

מעשירים את אוצר המילים באנגלית עם מורפיקסקול

אחת המיומנויות החשובות בלימוד אנגלית היא הבנת הנקרא. במורפיקסקול אנו מציעים אזור המוקדש ללימוד אוצר מילים באנגלית לכל מטרה. הלמידה מעמיקה ומותאמת לפי רמת האנגלית וכולל מגוון רחב ומתחדש של קטעי קריאה (אנסינים), ושאלות רב-ברירה הנלוות לכל טקסט.

קרא עוד »
מאמרים
morfixblog

מפחדים מאנסינים? בואו לראות איך עושים את זה במורפיקסקול

אחת המיומנויות החשובות בלימוד אנגלית היא הבנת הנקרא. במורפיקסקול אנו מציעים אזור המוקדש ללמידה מעמיקה ומותאמת לפי רמת האנגלית וכולל מגוון רחב ומתחדש של קטעי קריאה (אנסינים), ושאלות רב-ברירה הנלוות לכל טקסט.

קרא עוד »
מאמרים
morfixblog

תרגול דיבור אנגלית והגייה עם מורפיקסקול!

מורפיקסקול מציע מגוון אפשרויות לימוד אנגלית בהתאם למורכבות של השפה האנגלית. אנו מכירים בעובדה שלא תמיד שינון ותרגול על הנייר משתווים לשימוש ריאלי יומיומי בשפה האנגלית, או לדיבור אנגלית באופן קבוע. לכן דאגנו לפתח תרגול שכולו סובב סביב דיבור והגייה נכונה של מילים ומשפטים שאולי אתם יודעים לשנן או לקרוא, אך לא בדיוק בטוחים איך לבטא.

קרא עוד »
מאמרים
morfixblog

לומדים אנגלית בכיף וביעילות במורפיקסקול!

רוצים לשפר את האנגלית שלכם? מורפיקס מובילה את מהפכת ייעול למידת האנגלית בכל הרמות בעזרת אתר מורפיקסקול – כלי הלמידה שמציע מגוון משחקים ללימוד אנגלית המתאימים את עצמם לכל אחד ואחת בזמן אמת.

קרא עוד »
מאמרים
morfixblog

יצירת רשימות מילים אישיות במורפיקסקול

מורפיקסקול מציע מגוון דרכים להעשרת אוצר המילים באנגלית: אפשר לא רק לשחק ברשימות מוכנות מראש לפי רמות ונושאים, לחזור על המילים שתרגמתם ולשמור מילים, אלא גם ליצור רשימות אישיות, לפי כל נושא שתבחרו ולשתף עם חברים.

קרא עוד »
מאמרים
morfixblog

איך להגיע מוכנים לבגרות באנגלית?

ניגשים לפסיכומטרי או למבחן אמי"ר?
לפרק האנגלית במבחן הפסיכומטרי יש חשיבות רבה משתי סיבות: הוא משפיע על הציון הסופי שלכם בפסיכומטרי, והוא גם יקבע לאיזו רמת אנגלית תשוּיְכו באוניברסיטה. ככל שתקבלו ציון גבוה יותר בפרק האנגלית בפסיכומטרי, כך תזדקקו לפחות קורסי השלמה באנגלית במהלך התואר.

קרא עוד »
מאמרים
morfixblog

איך להגיע מוכנים לפרק האנגלית בפסיכומטרי ולמבחן אמי"ר?

ניגשים לפסיכומטרי או למבחן אמי"ר?
לפרק האנגלית במבחן הפסיכומטרי יש חשיבות רבה משתי סיבות: הוא משפיע על הציון הסופי שלכם בפסיכומטרי, והוא גם יקבע לאיזו רמת אנגלית תשוּיְכו באוניברסיטה. ככל שתקבלו ציון גבוה יותר בפרק האנגלית בפסיכומטרי, כך תזדקקו לפחות קורסי השלמה באנגלית במהלך התואר.

קרא עוד »
מאמרים
morfixblog

חוזרים לבית הספר עם מורפיקסקול!

האתגר של הלימודים מרחוק הוא לספק ללומד חווית לימוד אפקטיבית שתשאיר אותו מרוכז ליד המחשב. מנכ"ל מלינגו, החברה המפתחת את מורפיקסקול מבית מורפיקס, מספק רשימה של דגשים שיסייעו ללומדי הלמידה המקוונת להצליח.

קרא עוד »